Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 

Below is the list of our 2020 Club Officers. 

   
Chairman Joe McGirl - rgaachairman@gmail.com
Vice Chairman Paul Levins
Treasurer Maureen Clancy -
Assistant Treasurer Mike Pellegrino 
Recording Secretary Maureen McLaughlin (Assistant Niall McKenna)
Corresponding Secretary Catherine Tracey - secretary.rockland@gmail.com
GDO Committee Chairman Mark Comerford
GDO Committee members Paul Levins, Niall McKenna, Denis Maddigan, Jimmy O'Flynn, Bernard Crowe, Tadhg Branagan, Brian McNaughton, Brendan Collins
Development Chairmen Paul Rowley, Phil Traynor, Mick Healy, Emmett Woods
FMC Chairmen  Mick Healy, Sean James
FMC Committee  Phil Traynor, Paul McLoughlin, Ollie Cullen
Field Scheduler Paul Levins
Field Coordinator & Layout Kevin Lennon
Field Custodian/Groundskeeper Sean Sorohan, Mike Reilly, Bernard Crowe
Building Custodians Brian Pearson, Niall Smith, Harry Monaghan, Niall McKenna, David Fitzgerald, Brendan Collins
CYC Coordinator Jennifer McKenna
CYC Coordinator Delegate Tadhg Branagan, Joe McGirl
Recorder Sean James
Registrar Jennifer McKenna -
Registrar Assistant Tadhg Branagan
Historian Paul Rowley
Trustee Martin McKenna
Trustee Paul Rowley
Trustee Phil Traynor
Auditor Mike Glynn, Paul Rowley
Custodian Brendan Collins
Custodian Assistants  Ray Lennon, Mike Pellegrino, Chrissy Goldsmith, Gina Moughty
Photographers Chris Clark, Maureen McLaughlin, Jeanine Lennon, Diane Lynch
Minor Board Delegate Mike Killeen
Minor Board Delegate Paul Levins
Minor Board Alternate Niall Smith
Minor Board Alternate Paul Moore
Minor Board Hurling Delegate John Hannagan
Minor Board Hurling Delegate Brian McNaughton
Minor Board Hurling Alternate Jimmy O'Flynn
Minor Board Hurling Alternate Harry Monaghan
Senior Board Delegate Kevin Lennon 
Senior Board Delegate Emmett Woods
Senior Board Alternate Pat Guerin
Senior Board Alternate Ciaran Lee
Ladies Board Delegate Mike Reilly
Ladies Board Delegate Mike Glynn
Ladies Board Alternate Tony Donnelly
Ladies Board Alternate Pat McGovern
Ladies Board Alternate Kyra Reilly
Under Age Girls-Youth Delegate Brendan Collins
Under Age Girls-Youth Delegate John Donahoe
Under Age Girls-Youth Alternate Mark Comerford
Under Age Girls-Youth Alternate Colm Donnelly
Senior Hurling Delegate Mike Dalton
Senior Hurling Delegate Brendan Hickey
Senior Hurling Delegate Alternate Chris Dalton
Senior Hurling Delegate Alternate PJ Stapleton
Dance Chairman Sean Sorohan, Mike Pellegrino, Paul Levins
Decorating Committee Michelle McCormack, Jackie Rowley, Ann Traynor
Journal Chairman Mick Healy
Journal Chairman Assistant Phil Traynor, Paul Moore, Niall McKenna, Mike Pellegrino, Niall Smith, ?
Raffle Ticket Chairmen Paul Levins, Mark Comerford, Ollie Cullen, Paul McLaughlin, Tommy Fogarty
Raffle Ticket Chairman Assistant Team Coaches
Robert McKeirnan Field Day Chairman Emmett Woods
Field Day Committee Jimmy O'Flynn, Gina Moughty, Chrissie Goldsmith, KimMarie O'Neill, Padraig Connelly, Mary Pellegrino 
Dennis McHugh Tournament Chairmen            Mick Healy, Mark Comerford
Communion Mass Scheduler Marie Delaney
Communion Breakfast Scheduler Ann Nally
X-mas Party/Awards Scheduler U8-18 Tina Murphy, Brendan Collins, Tadhg Branagan, ?
Trophy/Plaque Coordinator Sean Sorohan
Life Time Membership Chairmen Mick Healy, Paul Rowley
Scor Chairmen Pamela Garritty, Erin Loughran
Scor Chairman assistant Mickey Coleman, Margie Mullvihill
Scholarship Committee Chairman Marie Delaney
Scholarship Committee Brian Coleman, Pat McGovern, Tommy Fennell, Carmel Reilly, Paul Burke
Hospitality Ann Nally, Sean James
Executive Board Committee Joe McGirl, Paul Levins, Maureen Clancy, Mike Pellegrino, Catherine Tracey, Maureen McLaughlin, Niall McKenna, Mark Comerford, Phil Traynor, Mick Healy, Emmett Woods, Sean James
 
 
Chair Next Years AGM

 

TBD